راهنمای مجموعه نرم افزارهای یکتاوب

 


راهنماي آموزش و رفع اشکال | راه‌اندازی اولیه | راهنمای جامع برنامه | فهرست ابزارهای مدیریت | راهنماي الفبايي | مقالات متنوع

جستجو در راهنما | فهرست فایل ها | پرسش‌هاي متداول | تالار گفتگو | ارسال پیشنهادها و اشکالات | برگشت به پايگاه


راهنماي راه‌اندازی پايگاه

 

 

يكتاوب يك سامانه‌ي مديريت محتوا (Content Management System) است كه براي مديريت الكترونيك فرآيندهاي آموزشي، پژوهشي و اطلاع‌رساني طراحي شده است. برنامه‌هاي مديريت محتوا كه با نام CMS نيز شناخته مي‌شوند، ابزارهايي دارند كه به مديران پايگاه اجازه مي‌دهند مجموعه‌اي گسترده و پويا از اطلاعات گوناگون را به سادگي مديريت كنند. براي كار با يكتاوب تنها آشنايي با مفاهيم پايه‌اي كار با رايانه كافي است و نيازي به دانستن زبان‌هاي برنامه‌نويسي نيست. پس راهنماي زير را بخوانيد و پايگاه خود را به آساني مديريت كنيد.
يكتاوب

CMS

-

ويژگي‌هاي بنيادي يكتاوب

 • انعطاف‌پذيري بسيار بالا

با يكتاوب مي‌توان چگونگي نمايش صفحات و مطالب را در صفحه‌هاي اصلي و فرعي تعيين كرد و تغيير داد. قالب‌هاي گوناگوني نيز طراحي شده است تا سيماي پايگاه‌ اينترنتي و بخش‌هاي آن بسته به نوع پايگاه و سليقه‌ي مديران يا كاربران تعيين شود.

 • راه‌اندازي آبشاري زيربخش‌ها

با يكتاوب مي‌توان زيربخش‌ها را به صورت پايگاه‌هاي مستقل در دل يك پايگاه اصلي ساخت. اين روند مي‌تواند مانند يك آبشار در زير بخش‌ها نيز انجام شود، به گونه‌اي كه هر يك از مديران زيربخش‌ها مي‌توانند زيربخش‌هاي جديدي به زيربخش خود بيفزايند.

 • تغيير كاربري پايگاه

با يكتاوب مي‌توان كاربري پايگاه يا بخشي از آن را از پايگاه اينترنتي عمومي به پايگاه ويژه‌ي برگزاري همايش يا مديريت الكترونيك مجله تغيير داد. اين تغيير به‌ صورت هوشمند و همراه با تغيير اصطلاحات، فرم‌ها و امكانات بخش مديريت انجام مي‌شود.

 • سطح دسترسي متفاوت

با يكتاوب مي‌توان براي كاربران مختلف سطح دسترسي متفاوت تعريف كرد كه مي‌تواند همراه با انتقال امكانات مديريت به سطوح پايين‌تر باشد. بنابراين، مدير يك بخش‌ يا زيربخش‌ مي‌تواند از امكانات برنامه فقط براي تنظيم و توسعه بخش يا زيربخش خود بهره ببرد.

 • تغيير زبان برنامه

با يكتاوب مي‌توان پايگاه اينترنتي چندزبانه راه‌اندازي كرد. هم‌اكنون برنامه براي دو زبان فارسي و انگليسي مناسب‌تر است، اما چون مطالب پايگاه در پوشه‌هاي جداگانه جاي مي‌گيرند، امكان افزودن زبان‌هاي جديد وجود دارد.

 

bar

 

ورود به بخش مديريت

از بخش مديريت به ابزارهاي يكتاوب دسترسي مي‌يابيد و با كمك آن‌ها پايگاه خود را مي‌سازيد. براي ورود به اين بخش نام كاربري (Username) و گذرواژه (Password) را در محل خود در صفحه‌ي اصلي پايگاه وارد كنيد. با واردشدن به بخش مديريت، فهرست ابزارهاي مديريت را به صورت دسته‌بندي‌شده مي‌بينيد. هم‌چنين، گزارشي از وضعيت برنامه در ميانه‌ي صفحه اصلي مديريت ديده مي‌شود.

 • براي آشنايي كلي با ابزارهاي يكتاوب به راهنماي ابزارهاي مديريت برنامه مراجعه كنيد. شما مي‌توانيد بخش مربوطه را در لوح فشرده‌ي آموزشي نيز ببينيد.
 • براي آشنايي با صفحات و فرم‌هاي پيش‌فرض برنامه به راهنماي صفحات و پيوند‌ها مراجعه كنيد. شما مي‌توانيد بخش مربوطه را در لوح فشرده‌ي آموزشي نيز ببينيد.

هشدار

مدير داراي نام كاربري و گذرواژه، مي‌تواند هر نوع تغييري در پايگاه ايجاد كند. بنابراين، خواهشمند است در نگهداري اين اطلاعات بسيار دقت كنيد و نام كاربري و گذرواژه‌ي خود را از دسترس ديگران دور بداريد. اگر با يك رايانه‌ي عمومي كار مي‌كنيد در پايان كار با كليك بر دكمه‌ي خروج كاربر، از برنامه بيرون بياييد.

 

تغيير مشخصات كاربري

شما مي‌توانيد پس از ورود به پايگاه با نام كاربري و گذرواژه‌ي خود، به صفحه‌ي مشخصات كاربري برويد و اطلاعات كاربري خود را تغيير دهيد. خواهشمند است اگر فرد ديگري شما را به برنامه معرفي كرده است، مشخصات خود را بررسي و تاييد كنيد.

 

bar

 

تنظيمات عمومي برنامه

شما مي‌توانيد بسياري از ويژگي‌هاي پايگاه مانند چگونگي نمايش صفحات و مطالب در صفحه اصلي، گزينه‌هاي فرم نام‌نويسي، گزينه‌هاي فرم تماس و ده‌ها تنظيم ساختاري و نمايشي ديگر را در بخش مديريت برنامه تغيير دهيد. پس با در نظر داشتن جدول زير به بخش‌‌هاي مورد نظر مراجعه كنيد.

منوي اصلي
منوي فرعي
توضيح
تنظيمات عمومى پايگاه

تنظيم‌هاي كلي برنامه مانند عنوان برنامه، اطلاعات سازماني و تنظيم پست الكترونيك

تنظيمات عمومى پايگاه
تنظيم مطالب، صفحات و ديگر چيزهايي كه بايد در صفحه‌ي اصلي نمايش داده شود
تنظيمات عمومى پايگاه
تنظيم زبان پايگاه شامل فعال بودن زبان‌هاي فارسي و انگليسي و پيوندهاي مربوطه
تنظيمات عمومى پايگاه

تنظيم متن‌هاي مربوط به واژه‌هاي كليدي و توصيف پايگاه، فرم‌ها، نشاني‌ها، صفحه‌ي اصلي پايگاه

صفحات، مطالب و فايل‌ها

چگونگي نمايش صفحات و مطالب و ظاهر برنامه

صفحات، مطالب و فايل‌ها
دسته‌بندي عمومي مطالب
تنظيمات مربوط به کاربران

تنظيمات فرم ثبت‌‌نام و تعيين انواع ثبت‌نام و هزينه‌ها (به ويژه براي همایش‌ها و مجلات)

تنظيمات مربوط به کاربران
تنظيمات مربوط به صفحات شخصي كاربران پايگاه
برقرارى ارتباط با کاربران

تنظيمات فرم برقراري ارتباط، فرستادن پيام‌ها و تماس‌ها به ايميل مديران و موضوع‌بندي تماس‌ها

برقرارى ارتباط با کاربران
فعال و غير فعال كردن فرم‌هاي عمومي برنامه
برقرارى ارتباط با کاربران
تنظيمات فرم پرسش و پاسخ و پاسخگويي به پرسش‌هاي رسيده

به ياد داشته باشد:

پيش از اعلان خبر راه‌اندازي پايگاه، تنظيمات ضروري برنامه را در بخش‌هاي مختلف بررسي و تاييد كنيد.

 

bar

 

راه‌اندازي پايگاه عمومي

پايگاه عمومي داراي چند صفحه و چند مطلب در هر صفحه است. اين پايگاه امكاناتي مانند صفحه‌ي جستجو، راهنماي پايگاه، فرم‌هاي تماس و پرسش و پاسخ نيز دارد. براي راه‌اندازي پايگاه عمومي:

  1. تنظيمات عمومي برنامه را بررسي و تاييد كنيد.
  2. از منوي صفحات و مطالب، مديريت صفحات را برگزينيد. تعدادي صفحه در دو سطح اول و دوم بسازيد.
  3. از منوي صفحات و مطالب، مديريت مطالب را برگزينيد. مطالب پايگاه (شامل متن، پيوند يا تصوير) را به صفحات ساخته شده بيفزاييد.

براي آگاهي بيشتر

 

bar

 

راه‌اندازي پايگاه نشريه علمي

در يكتاوب صفحاتي به عنوان پيش‌فرض براي پايگاه نشريه وجود دارد. شما با رفتن به بخش مديريت صفحات و مطالب> افزودن جمعي صفحات مي‌توانيد صفحات پيش‌فرض را فعال كنيد. سپس در بخش مديريت صفحات مي‌توانيد صفحات پيش‌فرض را ويرايش كنيد يا صفحات ديگري به پايگاه خود بيفزاييد.

براي انجام تنظيمات ويژه‌ي پايگاه نشريه:

 1. منوهاي فرعي مربوط به مقالات (بخش مقالات) و نشريات (مديريت نشريه) را ببينيد و تنظيمات هر بخش را انجام دهيد.
 2. اگر از داوري الكترونيك استفاده خواهيد كرد، تنظيمات اين بخش را نيز انجام دهيد.

براي آگاهي بيشتر

 

bar

 

راه‌اندازي پايگاه همایش

در يكتاوب صفحاتي به عنوان پيش‌فرض براي پايگاه همایش وجود دارد. شما با رفتن به بخش مديريت صفحات و مطالب> افزودن جمعي صفحات مي‌توانيد صفحات پيش‌فرض را فعال كنيد. سپس در بخش مديريت صفحات مي‌توانيد صفحات پيش‌فرض را ويرايش كنيد يا صفحات ديگري به پايگاه خود بيفزاييد.

براي انجام تنظيمات ويژه‌ي پايگاه همایش:

 1. منوهاي فرعي مربوط به مقالات (بخش مقالات) و همایش‌ها (مديريت همایش) را ببينيد و تنظيمات هر بخش را انجام دهيد.
 2. اگر از داوري الكترونيك استفاده خواهيد كرد، تنظيمات اين بخش را نيز انجام دهيد.

براي آگاهي بيشتر

 

bar

 

راه اندازي پايگاه انجمن علمي

در يكتاوب صفحاتي به عنوان پيش‌فرض براي پايگاه انجمن علمي وجود دارد. شما با رفتن به بخش مديريت صفحات و مطالب> افزودن جمعي صفحات مي‌توانيد صفحات پيش‌فرض را فعال كنيد. سپس در بخش مديريت صفحات مي‌توانيد صفحات پيش‌فرض را ويرايش كنيد يا صفحات ديگري به پايگاه خود بيفزاييد.

براي انجام تنظيمات ويژه‌ي پايگاه انجمن علمي:

  1. منوهاي فرعي مربوط به انجمن علمي (بخش مديريت انجمن علمي) و كارنامه‌ي علمي اعضا را ببينيد و تنظيمات هر بخش را انجام دهيد.
  2. در بخش تنظيمات ثبت نام ويژگي‌هاي فرم ثبت نام كاربران را تعريف كنيد.

براي آگاهي بيشتر

 

bar

 

امكانات پيشرفته

مديران پايگاه پس از راه‌اندازي پايگاه، مي‌توانند به‌روزرساني مطالب و پاسخگويي به پرسش‌هاي كاربران را به آساني انجام دهند. اما امكانات پيشرفته‌اي نيز در برنامه گنجانده شده است كه به كارآمدي و پويايي پايگاه كمك شاياني مي‌كند.

براي آگاهي بيشتر درباره‌ي چگونگي كار با اين ابزارها راهنماي ابزارهاي عمومي برنامه را ببينيد.

 

bar

 

 

Email : yektaweb (AT) gmail.com

 

Academic Web Tools - Yektaweb Collection - مجموعه مديريت يكپارچه پايگاه‌هاي اينترنتي